Czy kreator WebWave to dobre narzędzie do tworzenia stron na zlecenie?
Wiele osób, które chcą rozpocząć przygodę z projektowaniem stron dla innych zastanawia się, jakie narzędzie do tworzenia witryn wybrać. Również doświadczeni twórcy stron internetowych szukają sposobów na przyśpieszenie i ułatwienie sobie pracy.
Jedną z propozycji stworzonych z myślą o profesjonalnym tworzeniu stron www jest kreator WebWave. To rozwiązanie oferujące szerokie możliwości, a jednocześnie proste w obsłudze. Dlatego nadaje się nie tylko dla osób biegłych w tworzeniu witryn, ale też dla początkujących.
W tej recenzji postaram się opowiedzieć o najważniejszych funkcjach WebWave, jego zaletach i wadach skupiając się przede wszystkim na tworzeniu stron na zlecenie.
Rozpoczecie pracy z Webwave – interfejs użytkownika i UX
Webwave na pierwszy rzut oka przypomina program graficzny. Użytkownik, który miał do czynienia chociażby z Photoshopem odnajdzie się w nim bardzo łatwo. Poza tym, praca z kreatorem nie wymaga kodowania
Stworzenie pierwszej, prostej strony w Webwave jest bardzo łatwe. Kreator to narzędzie typu drag and drop. Możemy wybierać gotowe elementy z listy i umieszczać je w dowolnym, miejscu strony. Bardziej zaawansowani użytkownicy docenią możliwość praktycznie dowolnego ich modyfikowania. Te dwie cechy – możliwość umieszczenia elementu w dowolnym miejscu strony z dokładnością do jednego piksela i funkcja edycji elementów – sprawiają, że strony wykonane w Webwave wyglądają oryginalnie.
To wyróżnia WebWave na tle innych kreatorów stron, które często dają bardzo ograniczone możliwości zmiany projektu. Dlatego tworzone w nich witryny wyglądają bardzo podobnie do siebie, a co za tym idzie narzędzia te nie nadają się do profesjonalnego projektowania.
WebWave umożliwia też tworzenie stron na gotowych szablonach. Pozwalają one na bardzo szybkie zbudowanie witryny. Jest to opcja przeznaczona głównie dla osób, które chcą zrobić stronę dla siebie albo dla swojej małej firmy. Możliwość praktycznie dowolnego modyfikowania elementów szablonu sprawia jednak, że ta funkcja może być również stosowana przy pracy na zlecenie. Szczegółowe informacje na temat funkcjonalności WebWave możesz znaleźć tutaj. W dalszej części tego wpisu skupię się na ocenie możliwości tworzenia w kreatorze WebWave stron dla klientów.
Funkcje WebWave przydatne w tworzeniu stron na zlecenie
Korzystając z kreatora WebWave zauważyłem, że cały proces budowania witryny – od stworzenia projektu, poprzez zarządzanie stroną do rozliczeń z klientem, jest kilkukrotnie szybszy, niż wcześniej. Szczególnie przydaje się tu 5 funkcji:
Udostępnianie projektu strony
Kiedy pracuję nad stroną w kreatorze, mogę umożliwić innym osobom jej podgląd i dodawanie nowych treści. Ta funkcja przydaje mi się na dwa sposoby.
Po pierwsze, ułatwia współpracę z grafikiem. Może on dodawać stworzone przez siebie elementy bezpośrednio na stronie. Dzięki temu ja nie muszę już robić tego osobiście. Z kolei mój podwykonawca od razu widzi efekt swojej pracy i może szybko wprowadzać ewentualne poprawki.
Po drugie, usprawnia kontakt z klientami. Mogą oni na bieżąco śledzić proces powstawania strony. Często dostaję od nich komentarze w trakcie pracy. Pozwala mi to natychmiast wprowadzać zmiany.
Panel CMS
To system umożliwiający modyfikację wybranych treści na stronie. Dzięki niemu część prac związanych z administracją witryny mogą wykonać sami klienci. Oszczędza to mnóstwo czasu – tak im, jak i mnie. Jak to wygląda w praktyce?
Przyjrzyjmy się temu na przykładzie dużej firmy z branży spożywczej, z którą współpracuję. Ich oferta potrafi się zmienić kilka razy w tygodniu. Do tej pory sam musiałem wprowadzać nawet najdrobniejsze modyfikacje, takie jak zmiana zdjęcia produktu czy jego opisu.
Udostępniłem tej firmie panel CMS. Umożliwia on właścicielowi witryny edycję tekstów i zamianę zdjęć. Inne opcje modyfikacji są dla niego zablokowane. Dlatego nie boję się, że wprowadzi on niechciane zmiany w wyglądzie strony. Osoba odpowiedzialna za ofertę wprowadza aktualizacje na bieżąco. Nie musi już wysyłac do mnie maili a ja nie tracę czasu na drobne korekty.
Ta funkcja jest dla mnie szczególnie przydatna, ponieważ opiekuję się ponad 30 stronami. Wprowadzanie na nich zmian zajmowało mi często kilkanascie godzin w tygodniu. Teraz osobiście pracuję tylko nad poważniejszymi modyfikacjami. Szacuję, że w moim przypadku panel CMS skrócił czas potrzebny na administrowanie stronami o jakieś 80%.
Tworzenie stron pod własną marką – White Label
Korzystanie z kreatora WebWave nie oznacza, że jego marka jest widoczna dla moich klientów. Praca pod własnym brandem umożliwia stworzenie profesjonalnego wizerunku i kształtowania komunikacji marketingowej.
Klienci na każdym etapie współpracy widzą logo i nazwę tylko mojej firmy. Wiedzą, że wszystkie materiały związane z projektem pochodzą ode mnie.
Mogę też podpiąć ich strony pod własną subdomenę. Wtedy w adresie strony klienta widać nazwę mojej firmy. Niektórym zleceniodawcom odpowiada taka opcja. W takim przypadku nie muszę nawet ponosić kosztów hostingu. W przypadku, gdy klientowi zależy na oryginalnej nazwie strony, korzystam z Pakietów Premium WebWave.
Hurtowy zakup Pakietów Premium
To kolejna funkcja, która przydaje się przy profesjonalnym projektowaniu stron. Pakiety Premium umożliwiają między innymi darmową rejestrację domeny, gwarantują certyfikat SSL czy stworzenie skrzynki we własnej domenie.
Im więcej pakietów kupisz, tym mniej zapłacisz za każdy. Ja, kupując 20 pakietów, otrzymałem od WebWave specjalną ofertę, dzięki której oszczędzam ponad 3000 zł rocznie.
Pakiety Premium aktywują się dopiero w momencie podłączenia ich do strony klienta. Warto kupić ich więcej – okres ważności zaczyna się naliczać dopiero w momencie aktywacji. Dlatego zawsze mam na swoim koncie zapas pakietów dla nowych klientów.
Ułatwienia w rozliczeniach z klientami
Rozliczając się z klientem za usługę nie muszę mu podawać informacji, ile kosztuje Cię Pakiet Premium podpiętego do jego strony. Dlatego za utrzymanie strony można doliczyć sobie prowizję.
Można też przełączyć płatność za Pakiet Premium na klienta. Wtedy to do niego będzie należało dbanie o terminowość wpłat. Ta opcja ujawnia jednak, że korzystasz z WebWave, więc nie jest ona odpowiednia dla osób, które chcą pracować w 100% pod swoją marką.
Zalety WebWave
Bez wątpienia mogę stwierdzić, że WebWave jest doskonałym narzędziem do profesjonalnego budowania stron www. Proces tworzenia i utrzymania strony skraca się dzięki niemu kilkukrotnie. Kreator został zaprojektowany w taki sposób, aby zoptymalizować proces budowania strony na zlecenie.
WebWave usprawnia pracę zespołową. Jest to związane z możliwością dostępu do tworzonej strony wielu osobom. Skraca to czas potrzebny na wymianę informacji pomiędzy członkami zespołu.
Również współpraca z klientami staje się dzięki WebWave bardziej płynna. Mają oni możliwość podglądu projektu w czasie rzeczywistym i mogą szybko reagować w przypadku ewentualnych nieporozumień.
Praca pod własnym brandem buduje zaufanie klientów i promuje markę. Daje możliwość dowolnego kreowania wizerunku firmy.
Dzięki WebWave łatwiej jest rozliczać się z klientami. Można łatwo policzyć swoje koszty i wpływy.
Czego brakuje?
Pomimo że WebWave to dobre narzędzie do tworzenia stron www na zlecenie, nie jest ono pozbawione wad. Brakuje funkcji dodawania nowych podstron przez panel CMS. Skontaktowałem się w tej sprawie z WebWave. dostałem odpowiedź, że jego twórcy pracują nad rozwiązaniem tego problemu i wkrótce funkcja ta powinna być dostępna.
Inny problem z panelem CMS to brak możliwości dodania filmu w elemencie wideo. wygląda to na błąd i mam nadzieję, że i ta niedogodność wkrótce zniknie.
Ostatnim aspektem, nad którym powinni pracować twórcy WebWave to udostępnienie klientowi możliwości dodawania komentarzy w projekcie strony. W tej chwili może on podejrzeć postęp prac nad witryną, ale nie wprowadzi swoich uwag bezpośrednio w projekcie.
Te aspekty nie wpływają jednak znacząco na komfort pracy z webWave.
Podsumowanie
WebWave to ciekawa propozycja dla osób, które chcą tworzyć strony na zlecenie. Przede wszystkim jest świetnym kreatorem, który pozwala na tworzenie profesjonalnych stron www.
Poza tym, funkcje stworzone z myślą o freelancerach i agencjach, które opisałem powyżej sprawiają, że praca jako twórca stron www staje się dużo łatwiejsza.