Darmowy szablon strony czy pusta strona – co lepiej wybrać w kreatorze?
Czy kreatory stron www ułatwiają pracę? Jasne, że tak! Żeby zrobić własną stronę internetową nie musisz umieć kodować – wystarczy, że masz pomysł i możesz budować wszystko, co chcesz. Oczywiście o ile kreator na to pozwala ;).
Jeszcze szybszym rozwiązaniem jest gotowy i darmowy szablon strony internetowej. Wtedy wystarczy dodać treści i… własna strona www gotowa.
Wiesz jak duża różnica jest między tym, co daje darmowy szablon strony a tworzeniem jej od zera? Całkiem spora!
Kreatory stron internetowych są pod tym względem super: nie chcesz się bawić w projektowanie – robisz wszystko w (darmowym) szablonie.
Masz własny pomysł i trochę czasu, żeby dopieścić detale – w niektórych z nich ustawisz nawet najdrobniejszy element :).
Innymi słowy: jeśli chcesz mieć piękną stronę, to nie musisz się obawiać, że nie dasz rady. Wystarczy wybrać dobre narzędzie, żeby zrealizować pomysł.
Na co pozwala darmowy szablon stron internetowych w kreatorze?
Pewnie wiesz, że kreatorów na rynku nie brakuje. Jest ich więcej, niż się spodziewasz! Staramy się sami ogarniać ten rosnący rynek, ale to czasem trudne zadanie. Niektóre z kreatorów to po prostu puzzle.
W szablonach niby masz pustą stronę, jednak możesz umieścić tylko przygotowane przez twórców elementy. Jasne, to ułatwia pracę i w takim kreatorze postawisz stronę nawet w pięć minut.
Tylko co wtedy, gdy chcesz czegoś innego? No… musisz wtedy trochę poszukać. Na przykład: innego kreatora.
Darmowe szablony stron w kreatorach to… nie jest reguła. Część jest darmowa, część jest za „paywallem”, czyli możesz z nich skorzystać jeśli wykupisz droższy abonament (co też nie jest do końca fajne).
Te szablony mają często określoną wcześniej funkcję, czyli mają elementy i układ, który może odpowiadać firmie z konkretnej branży.
Szablon dla firmy budowlanej lub salony kosmetycznego znajdziesz w każdym kreatorze :). Dzięki nim każdy może zbudować piękną stronę www.
Skoro jest tak dużo darmowych szablonów stron w kreatorach, to na co zwrócić uwagę wybierając ten jeden, idealny?
Odpowiedź jest prosta – na jego responsywność.
Responsywne szablony stron
Temat responsywności szablonów jest fajnie wytłumaczony tutaj. Trzeba pamiętać, że strona, którą robisz, powinna dobrze wyglądać na komputerach, telefonach i wielu innych urządzeniach. Więc jeśli szablon strony internetowej jest zrobiony dobrze, to wystarczy w nim zmienić tylko treści.
Dodatkowo – nie każdy szablon możesz edytować. W Manifo czy w home.pl możesz zmieniać tylko treść elementów i w niewielkim zakresie ich układ. Za to w WebWave, Webflow czy Squarespace masz o wiele większe możliwości. W praktyce – w tych kreatorach ograniczają Cię tylko Twoja kreatywność i pomysł.
Ilość czy jakość?
I to jest trudne pytanie. W niektórych kreatorach znajdziesz kilkaście szablonów, które – jeśli im się lepiej przyjrzysz – nie różnią się od siebie niczym. No dobrze, grafikami. Układy są takie same, narzędzia i elementy – identyczne. Tak jakby „temat” każdego z szablonów był związany ze zdjęciami, a nie z funkcjonalnościami. W końcu innej strony potrzebuje firma budowlana, a innej biuro turystyczne. Chociaż na liście jest ich kilkaset, to w praktyce masz do wyboru kilkadziesiąt.
To dosyć istotne, zwłaszcza jeśli szukasz bardzo konkretnych rozwiązań. Wtedy istotniejsze okazuje się coś innego: to, co możesz zrobić z szablonem. I z tym kreatorem.
Jak można zmienić szablon strony?
To dobre pytanie, bo nie w każdym kreatorze możesz go zmienić. Czasem to będzie zbyt skomplikowane, czasem – po prostu niemożliwe. Na przykład chcesz powiększyć jakiś element poza granicę strony. I okazuje się że nie, stop, nie ruszysz. To potrafi wkurzyć. Całe szczęście, że to nie reguła.
Niektóre darmowe szablony stron w kreatorach (i te za paywallem) nie są do końca responsywne, a jedynie dostosowane do telefonów. Czyli nie ma tego „pośredniego” widoku, który często się przydaje, gdy użytkownik pracuje na monitorze o niższej rozdzielczości (na laptopie lub na większym tablecie). I wtedy zaczynają się problemy, bo strona nagle przeskakuje, albo trzeba ją przewijać w poziomie. To może być realny kłopot, bo taki „pośredni widok” oznacza, że strona jest responsywna. A przecież to tak ważne.
Szybki szablon to dobry szablon
Często przeglądam nowe szablony w kreatorach i prawie zawsze uderza mnie szybkość ładowania.
Przed chwilą przejrzałem kilka z nich i większość kazała na siebie czekać. Długo. Baner – myk, i jest. A potem długo, długo nic i jakoś po dłuższej chwili zaczynały się pojawiać kolejne elementy. Nikt nie lubi czekać, aż strona się załaduje.
Dlatego takie fantastycznie wyglądające szablony po prostu mnie nie przekonują. Są załadowane ogromnymi grafikami, które mogę (zazwyczaj) zmienić, ale nie mam pewności, czy to odciąży stronę.
Chociaż kod kreatorów dobrze się kompresuje, to jednak grafiki potrafią spowolnić ładowanie. A nie chcę poświęcać czasu na to, żeby sprawdzić, czy szablon, który mi się podoba, ruszy z kopyta gdy zmienię grafiki.
Lubię proste szablony, w których wiadomo co gdzie jest, a do tego można je rozbudować.
Widziałem spore strony zrobione w WebWave, które działają naprawdę szybko (zbudowali własną stronę w kreatorze, a ta strona jest bardzo duża); widziałem też zrobione w Manifo, webflow czy w home.pl, które mają trzy podstrony, a działają strasznie wolno. Podobnie jest z szablonami.
Jak bardzo można rozbudować darmowy szablon strony?
No to nie takie proste. Do tego to nie to samo co zmienianie szablonu. Zwłaszcza gdy jednym z ograniczeń strony zrobionej w kreatorze jest ilość podstron.
Czasem oznacza to, że kreator nie udźwignie dużej strony – po prostu. To jest do przyjęcia, gdy chcesz małej strony, ale jeśli potrzebujesz czegoś więcej, to możesz się rozczarować.
Inną sprawią jest to, że kolejna taka sama strona zrobiona z identycznych klocków nikomu się nie przyda ;). Zwłaszcza jeśli ma być o czymś nowym.
Dlatego warto się zastanowić nad tym, co da się zrobić w kreatorze, a czego nie. No i na jak wiele pozwoli Ci szablon.
Pół biedy, gdy można się o tym wszystkim przekonać za darmo, czyli kreator ma rozsądny plan darmowy, w którym nie ma żadnych faktur ani „no dobrze, nie trzeba tego płacić”. Co też nie jest regułą.
Bo szablony mają sporo zalet, czyli zrobisz w nich stronę szybciej, ale ich największą wadą jest to, że jeśli kreator nie pozwala na rozbudowanie lub zmianę, to… już mniej fajnie.