Ilość czy jakość? Dodatki do kreatorów stron na tle innych rozwiązań
Dodatki do kreatorów stron internetowych to trudny temat. Każdy kto borykał się z tworzeniem swojej strony internetowej wie o czym mówię. Niedawno trafiłem na film, w którym autor starał się pokazać, że jeden z kreatorów stron www (w tym przypadku Wix) ma mało funkcji, mało szablonów i ogółem… jest do niczego. Oglądałem ten filmik z uśmiechem na ustach, bo argumenty, które przedstawiał, były trochę zabawne. Dodatki do kreatorów stron www może nie błyszczą jeśli chodzi o ilość, ale z pewnością wyróżnia je jakość.
Dlaczego piszę to z tak dużą pewnością? Bo tworząc nasz ranking kreatorów stron www chcemy być niezależni i korzystamy z WordPressa. Może to nie jest idealne rozwiązanie dla nas, ale szewc bez butów chodzi ;). Dziwnie by to wyglądało, gdybyśmy pisali o kreatorach sami mając stronę zrobioną w którymś z nich. Dlatego WordPress.
To oznacza też, że widzimy dokładnie jak działa ten CMS i wiemy, jak trudne jest opanowanie go w dobrym stopniu.
Jasne, dodatków jest masa. Tylko zawsze mam wrażenie, że ilość czasem przeważa nad jakością. Udało się znaleźć kilka fajnych plug-inów, które faktycznie pomagają opanować stronę i jej SEO (oraz kilka innych detali), ale dalej mam wrażenie, że to wszystko jakoś tak się… umiarkowanie dobrze trzyma.
Niezależnie od tego, jak dobra jest wtyczka, zawsze jest elementem spoza systemu. A przez to – może powodować kłopoty.
Dodatki do kreatorów stron – gra warta świeczki?
Nie mam oczywiście nic przeciwko samej platformie – jest super i ma swoje zastosowania. Jednak wymaga trochę wiedzy i pracy przy utrzymaniu (nawet takiej drobnej, z cyklu „aktualizuj wtyczkę”; czasem trzeba mieć nadzieję, że się strona nie wyłoży, co też się zdarzało). To drobne rzeczy, jasne. Są jednak na tyle uciążliwe, że trzeba o nich pamiętać.
Wracając do filmu, który zainspirował mnie do napisania tego tekstu. Autor wlicza, że jest mnóstwo szablonów, tysiąc wtyczek i dziesiątki możliwości. Mówi też, że kreatory trudno dostosować do potrzeb urządzeń mobilnych. Obejrzałem to i zacząłem się zastanawiać: czy aby na pewno.
Jasne, jest masa szablonów w WordPresie. Tylko spora ich część ma tę wadę (i zaletę), że dobrze wyglądają na prezentacji. Są w pełni responsywne dopóki zmienia się w nich tylko treść, a nie układ. To smutna prawda, ale z naszą stroną mamy czasem sporo zabawy i nie możemy czegoś zrobić. Albo to nie wychodzi.
Responsywność stron zrobionych w kreatorach stron
Po jakimś czasie znajdujemy rozwiązanie, ale to wymaga czasu. Zwłaszcza na etapie robienia widoków responsywnych. Widziałem masę szablonów, które w podglądzie wyglądały doskonale. Po prosto pięknie. Ale trzeba było zmienić jedną rzecz lub wdrożyć nieco inny projekt. I zaczynały się schody.
Oczywiście dało się to w miarę sprawnie ogarnąć, ale to jednak był czas. Więc gdzie jest to „łatwe dostosowanie do widoków mobilnych”? Tak, jest, ale do momentu, gdy nie chcesz zmieniać nic poza elementami.
Gdy chcesz zmienić układ, zaczyna się problem. Z kolei najlepsze kreatory stron www pozwolą Ci zmienić na stronie WSZYSTKO. I zachować responsywność stron zrobionych w kreatorze.
Narzędzia do SEO w kreatorach stron
Wreszcie te dodatki do stron internetowych. Zwłaszcza te do SEO. Jest kilka fajnych wtyczek, które albo załatwią SEO strony w WordPressie, albo nie będą przeszkadzać. Bo pamiętaj, że goły WordPress, ani nawet szablon, raczej nie pozwoli Ci na wiele w tym temacie. Dopiero zewnętrzne narzędzia do SEO załatwią Ci sporą część tematu. Ale to zewnętrzne narzędzia. Które musisz znać i aktualizować. Webflow, WebWave czy Wix mają to wszystko na dzień dobry i w „gołej” wersji serwisu. Nic nie musisz instalować. Masz narzędzia SEO w kreatorach stron od początku. Przynajmniej w tych najlepszych.
Wtyczki do kreatora stron
Pisałem już o wtyczkach i elementach, które dodasz do strony zrobionej w kreatorze. A dokładniej o tych elementach, których nie ma w kreatorze. Wystarczy kod HTML od zewnętrznego dostawcy. Dzięki dzięki temu strona jest trochę szybsza, bo nie musi się ładować dodatkowych elementów. Jeśli już kreator ma jakieś gotowe elementy do wstawienia na stronę, to możesz mieć pewność, że będą dobrze działać. Wtyczki do kreatora stron robią ludzie, którzy tworzą narzędzie, więc wiedzą co zrobić, żeby było dobrze.
Edycja szablonu w kreatorze stron
Pisałem już o szablonach, ale dodam jeszcze raz: jeśli możesz zmienić szablon jak chcesz, to lepiej gdy masz ich kilkadziesiąt i są super, niż kiedy jest ich kilkadziesiąt tysięcy i tylko kilka jest OK. Zwłaszcza gdy chcesz mieć responsywna stronę. To bardzo ważne w obliczy tak zwanego Mobile First. Możesz zmienić kilka elementów w szablonie i nie ucierpi na tym widok mobilny? To dosyć trudne pytania dla każdego, kto kiedykolwiek chciał robić strony www. Zwłaszcza teraz. Edycja szablonu w kreatorze stron to najczęściej bułka z masłem. Również w widoku mobilnym.
Jak duży serwis zbuduję w kreatorze stron?
Kwestia wielkości serwisu też nie umknęła uwagi tego recenzenta kreatorów stron. Stwierdził, że w kreatorze stron www nie da się zrobić dużego serwisu. Według niego te narzędzia narzucają użytkownikom „szklany sufit”. Już o tym pisaliśmy, ale… strona WebWave nie jest mała, a jest zrobiona w kreatorze. Więc odpowiedzią na pytanie „jak duży serwis zbuduję w kreatorze” może być tylko „tak duży, jak chcesz” ;).
Dochodzi jeszcze oczywiście kodowanie, więc jeśli ogarniasz tworzenie stron www i kodowanie, to pewnie to wszystko Cię nie przerazi, ale i tak zajmie czas. Nie umiesz kodować lub nie chcesz uczyć się tego od zera? Kreator może być tym, czego szukasz, bo masz w nim wszystko, czego potrzebujesz, podane na tacy. Nie musisz szukać hostingu, domeny ani bawić się w instalowanie wtyczek. Po prostu siadasz i robisz. Pozostaje tylko wybrać ten najlepszy :).