Szablon strony internetowej? Kiedy nie wystarcza i kiedy nie wybierać?
Szablon strony, zwłaszcza darmowy, bardzo się przydaje przy robieniu strony internetowej. Zwłaszcza gdy nie masz pomysłu na to, co powinno się na niej znaleźć. Korzystanie z szablonu strony to nic złego! To po prostu środek do celu.
Nie masz pomysłu lub brakuje Ci czasu i nie chcesz zajmować się układaniem elementów na stronie?
Możesz po prostu wybrać jakiś szablon strony i gotowe. Jednak musisz wiedzieć o kilku innych rzeczach.
Na przykład tak prozaicznych jak rozbudowa strony lub dostosowanie szablonu do swoich potrzeb. Ale po kolei.
Dlaczego warto zrobić stronę w oparciu o szablon?
Z kilku powodów.
Przede wszystkim: to spora oszczędność czasu. Nie trzeba zajmować się układaniem elementów na stronie. Dodatkowo mniej czasu zajmie zastanawianie się nad tym, co trzeba na niej umieścić, bo wstępny zarys już jest.
Wystarczy tylko podmienić treści.
Ma to sporo zalet, bo dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej zrobić naprawdę dobrą stronę internetową. Co więcej – szablony przez długi czas były (są?) ważnym elementem przemawiającym za WordPressem.
Dużo szablonów, mało szablonów?
Bo wystarczy zrobić ileś rzeczy i skorzystać z szablonu. W planie absolutne minimum takie coś przejdzie, jednak nie po to kreatory stron pozwalają na zrobienie naprawdę wielu rzeczy na stronie, żeby męczyć się z CMS-em lub kończyć ze stroną, na której nie da się zmienić zbyt wiele, bo wymaga to pewnej wiedzy programistycznej.
Żeby nie psuć nikomu krwi – skupię się wyłącznie na opisaniu tematu kreatorów stron, bo to on jest najbliższy naszej redakcji ;). Więc skoro jestem przy kreatorach stron, to w sumie warto się na nich skupić.
Jedynie wspomnę, że z większością szablonów, które znajdziesz w WordPressie (płatnych i darmowych) jest taki problem, że różnią się tylko zdjęciami i/lub kolejnością elementów. Niby się różnią, ale jeśli się przyjrzysz głębiej, to jednak żeby wycisnąć z nich coś więcej, to warto się nieco bardziej postarać. Lub znać.
Dlatego kreatory zachęcają do tego żeby edytować wybrany szablon strony.
Ale czy zawsze?
No właśnie… niekoniecznie.
Kiedy można edytować szablon strony
Wiele kreatorów do dzisiaj skupia się na tym, żeby zaoferować użytkownikom na początku taki szablon, który spowoduje efekt wow. I nie będzie pytań. Jednak one się pojawią, to taki szablon przestanie być idealny i zacznie sprawiać po prostu problemy. Zwłaszcza gdy będzie Ci zależało na wyjściu poza to, co oferuje konkretna strona.
Tak jest w przypadku generatorów stron, które oferują jakiś nieskomplikowany szablon i pozwalają na szybkie zrobienie strony, jednak na nic ponadto. Podobnie jest w przypadku wielu kreatorów stron. Click-Web działa na modułach, które możesz dodać, ale w sumie niewiele ponadto (da się je edytować, ale wciąż to dziwne rozwiązanie, które nie pozwala wyjść poza określone ramy).
Z drugiej strony – często szablon strony nie wystarcza. Po prostu. Za mało podstron, za „krótkie” kolejne strony i tak dalej. Fajnie by było to rozbudować, ale wtedy pojawia się inny kłopot – szablon musi na to pozwalać.
I tu pojawia się kwestia możliwości oferowanych przez kreator stron i samej filozofii kreatora.
Szybka strona z szablonu czy ładna strona bez szablonu?
Jeśli narzędzie stawia na szybki efekt wow, to najczęściej potem jest kłopot z edytowaniem lub odtworzeniem tego efektu na dodanych obiektach. Tak bywa.
Często też jest kłopot z rozbudowaniem takiej strony lub zmianą układu. Bo okazuje się, że szablon strony jest jednak niezbyt przyjazny i nie pozwala na daleko idące zmiany.
To też trzeba brać pod uwagę wybierając szablon. Wbrew pozorom to dosyć istotna kwestia, bo gdy zależy Ci na łatwym korzystaniu z narzędzia, to jednak dobrze opanowany kreator stron będzie tym, czego potrzebujesz.
A jeśli oferuje przy okazji możliwość rozbudowy i łatwego wychodzenia poza szablon – z pewnością się do tego nada.
Z kolei szablony stron, które oferują kreatory, różnią się między sobą.
Pisałem już o tym na naszym blogu: często spotkasz sto takich samych szablonów, które różnią się jedynie zdjęciami, a nie układem.
Czasem spotkasz kilkadziesiąt szablonów przemyślanych pod konkretne rozwiązania. Inaczej zbudowanych, oferujących inne funkcjonalności i dopasowanych do potrzeb konkretnych rodzajów strony i biznesów, które reprezentują.
To drobna rzecz, ale wspomniany WordPress oferuje tysiące (niemal) identycznych szablonów. Warto więc stawiać nie na ilość, ale na jakość, zwłaszcza w przypadku szablonów stron.
Dlatego dobrze wybrać taki szablon, który pozwoli na modyfikacje, nawet daleko idące. A przy okazji – pozwoli zrobić stronę od zera.
Które szablony stron są darmowe?
Warto też pamiętać, że niektóre szablony stron są darmowe, a niektóre – płatne. To całkiem popularne rozwiązanie w przypadku kreatorów zagranicznych.
W polskim WebWave wszystkie szablony stron są darmowe; w przypadku Wixa – ich dostępność jest uzależniona od rodzaju pakietu, czyli im droższy, tym więcej fajnych szablonów.
Co do pozostałych kreatorów – sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku Wixa. Tak, często to piękne projekty, które jednak potrafią się posypać, gdy zmienisz w nich grafikę na inną.
Wiem, to dosyć okrutne, ale tak niestety jest.
Podobnie jest z WordPressem – dużo darmowych szablonów w praktyce nie różni się między sobą, zwłaszcza gdy zmienisz grafiki na swoje. Więc warto szukać takich szablonów, których zastosowanie i układ odpowiadają konkretnemu biznesowi lub celowi strony.
Bez takiego podejścia trudno mówić o czymś innym, niż zaskoczeniu, że jednak ta strona nie wygląda tak pięknie, jak powinna.
To tego warto liczyć się też z tym, czy da się edytować każdy element w obrębie szablonu. Jeśli nie, to… no cóż.
Chociaż uwzględniliśmy w naszym rankingu liczbę szablonów jako jedną ze składowych ostatecznej oceny kreatorów, to jednak warto się liczyć z tym, że ich liczba nie zawsze przekłada się na jakość ;). Tak na marginesie.