Umieszczenie WordPressa w zestawieniu „Najlepszych Kreatorów Stron Internetowych” może wydawać się dziwne. Swoją decyzję możemy jednak w prosty sposób obronić. Mimo rosnącej liczby prostych kreatorów, takich jak polski WebWave CMS czy zagraniczne WIX i SquareSpace, to WordPress wciąż posiada duże grono użytkowników, którzy z niego korzystają i dostosowują szablony. Dlatego – z racji bardzo bardzo dużego udziału w rynku – postanowiliśmy go dodać go do naszego ranking.

Sława WordPressa zaczęła się od tego, że był on bardzo łatwy w obsłudze. W dobie dzisiejszych kreatorów stron www ta intuicyjność jednak blednie. Pamiętaj, że to WordPress był pierwszym CMS-em (systemem do zarządzania treścią), które pozwoliło „nie-programistom” tworzyć blogi i strony. I jak trudna nie wydawałaby się dziś jego obsługa, to właśnie od WordPressa wszystko się zaczęło.

 

Łatwość użytkowania – WordPress w praktyce

Pierwotnie WordPress miał służyć tylko blogerom, proponując im szeroki wachlarz szablonów, których użycie nie wymagało prawie żadnej znajomości kodowania w PHP, HTML czy CSS. Ze względu na szerokie możliwości edycji szablonów, WordPress szybko spodobał się webdesignerom, którzy zaczęli tworzyć w nim poważne strony internetowe i używać go jako typowego narzędzia do tworzenia stron www. Tym samym CMS mający być prostym i amatorskim narzędziem, stał się profesjonalnym systemem do tworzenia stron www. Tylko, że nigdy nie miał do tego służyć.

Ograniczenia w łatwej edycji szablonów nie są problemem dla blogerów, ponieważ zadowala ich z zasady wygląd gotowego, czasem wykupionego, szablonu. Żeby dokonać zmian i spersonalizować swoją stronę trzeba jednak się sporo namęczyć.

Jeśli samo wpisywanie treści na stronę (wpisy, podstrony) można ocenić jako „całkiem proste” to większa ingerencja w budowę strony jak np. edycja menu, zaczyna być problemem, z którym laik może sobie nie poradzić.

Nie wspominamy tu nawet o edycji umiejscowienia elementów na stronie, bo taka zmiana wymaga znajomości któregoś z języków kodowania. Ba, nawet dla wprawnych programistów może okazać się męcząca. WordPress w ogóle nie posiada funkcji „przeciągnij i upuść”. Pod względem konstrukcji samego narzędzia to niestety, w porównaniu z konkurencją, poprzednia epoka kreatorów stron www. Nie zmieniają tego nawet niektóre nakładki na WordPressa, które „tłumaczą” tryb „przeciągnij i upuść” na kod HTML.

Ostatnia aktualizacja (Gutenberg) podzieliła środowisko wordpressowców, bo wprowadziła funkcjonalności znane żywo z kreatorów stron… No cóż.

 

Zobacz jak oceniliśmy najlepsze kreatory stron w 2019 roku!

 

Szablony

Czyli płatne i darmowe szablony do tworzonych nas stron internetowych. Tutaj WordPress faktycznie jest na 1 miejscu, dystansując pozostałe kreatory. Ilość dostępnych szablonów jest dosłownie nieskończona i tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie.

Ograniczeniem jest to o czym wspomnieliśmy wcześniej. Jeśli chcesz stworzyć własną stronę, która nie jest podobna do innych szablonów, wymaga to od Ciebie umiejętności kodowania. Kupienie ładnego czy popularnego szablonu niemal gwarantuje, że gdzieś w internecie jest już podobna strona.

 

Bezpieczeństwo

Kwestia bezpieczeństwa przy ocenie WordPressa jest podnoszona bardzo często. Nie chcemy się powtarzać za innymi, ale nie możemy tego pominąć. WordPress bardzo ułatwia pracę hakerów. W jaki sposób? Jeśli haker znajdzie lukę w jakieś stronie opartej na tym oprogramowaniu, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że inne instalacje WP również mają taką samą lukę.

Wynika to z faktu używania tych samych szablonów i wtyczek czy aplikacji przez tysiące, a nawet miliony użytkowników. Wtedy haker pisze program, który automatycznie wyszukuje takie dziury w zabezpieczeniach (tzw. exploity), po czym bardzo łatwo włamuje się na stronę wykorzystując ją do swoich celów. Ostatnia „afera” związana z włamaniami do WordPressa i wykorzystywaniem mocy obliczeniowej odwiedzających strony do kopania bitcoinów pokazuje to doskonale.

Rozwiązaniem tego problemu jest regularna aktualizacja WordPressa, ale nie jest ona automatyczna i po prostu trzeba o niej pamiętać. A pamięć bywa zawodna. Do tego trzeba przed każdą aktualizacją zrobić backup danych, bo po wgraniu nowej wersji CMS-a wtyczki lub szablon może się wykoleić i zostaniesz z niedziałającą stroną.

 

Szybkość działania strony

Szybkość ładowania strony to bardzo ważna cecha, bo użytkownicy mogą opuścić witrynę już po 2 sekundach oczekiwania. Otwarte systemy CMS, takie jak WordPress, muszą spełniać wiele różnych wymagań, które wydłużają kod źródłowy strony. Im dłuższy kod, tym dłuższe wczytywanie strony.

Są oczywiście sposoby na przyspieszenie tego procesu, ale – jak w przypadku bardziej zaawansowanych zmian w WordPressie – wymaga to umiejętności kodowania. Osoby, które się na tym nie znają, nie będą mogły w żaden sposób skorzystać ze wszystkich funkcji tego narzędzia.

 

Wsparcie techniczne

Generator stron www WordPress słynie z jednej z największych społeczności internetowych… w języku angielskim. Każdy, kto kiedyś skorzystał z pomocy użytkowników WP przekonał się, że jakość pomocy jest uzależniona od tematu, a znalezienie odpowiedzi w niekończących się wątkach na forach może trochę potrwać.

Istnieje również polskie forum użytkowników WordPressa dostępne pod adresem: pl.wordpress.org, jednak pomoc tam oferowana jest tylko przez użytkowników. Trzeba zatem umieć oddzielić ziarna od plew przy korzystaniu z pomocy domorosłych fachowców. Często może zdarzyć się więc sytuacja, gdy podane nam rozwiązanie danego problemu nie będzie prawidłowe lub wręcz zaszkodzi naszej stronie.

 

Zobacz jak oceniliśmy najlepsze kreatory stron w 2019 roku!