Ranking najlepszych platform do wykorzystania w dropshippingu
Sprzedaż w sieci z roku na rok staje się coraz popularniejsza i przybiera coraz to nowe formy. W związku, z czym osoby zainteresowane prowadzeniem strony internetowej lub e-commerce mogą wybierać spośród różnych rozwiązań. Według mojej opinii najlepszym rozwiązaniem będzie założenie własnego sklepu internetowego w postaci strony www. Mamy jednak alternatywy, które mogą zainteresować tych z Was, którzy dopiero zaczynają i chcą najpierw zbadać rynek osobiście, a dopiero później zastanowić się nad stworzeniem własnej witryny.
Może Cię zainteresować:
Kreator sklepu internetowego: jaki wybrać?
Sprzedaż online – co warto zaproponować?
Platformy e-commerce – dropshipping
Zebrałem i przeanalizowałem kilka platform, z których można korzystać jeśli chcemy prowadzić działalność w formie dropshippingowej. Część będzie pewnie wielu bardzo dobrze znana, a resztę poznacie właśnie teraz. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre z nich to naprawdę bardzo rozbudowane serwisy sprzedażowe, inne to z kolei oprogramowania i narzędzia pośrednie. Dlatego też ranking ten nie jest ustalony w formie numerowanej, ponieważ to, jakie narzędzie będzie najlepsze, w wielu przypadkach zależy od Waszych bezpośrednich potrzeb.
Aliexpress
AliExpress to serwis sprzedażowy wywodzący się z Chin. Jego założycielem jest Jack Ma. Co prawda wystartował on dopiero w 2010 roku, ale już znajduje się w czołówce. Platforma ta należy do firmy handlowej Alibaba. Posiada miliony produktów i jest wykorzystywana zarówno w celach prowadzenia na niej sprzedaży, ale też jako źródło do pozyskiwania tanich materiałów, które moźna później rozdystrybułować na bardziej zawężonym rynku.
Co często jest wymieniane jako zaleta serwisów takich jak AliExpress, to to, że umożliwiają one sprzedaż pojedyńczych przedmiotów – nawet takich, których wartość cenowa jest naprawdę niewielka.
Znaczącym plusem („na start”) w przypadku sprzedaży na AliExpress jest to, że możecie zarejestrować się tutaj za darmo, a poza tym nie musicie też bezpośrednio kontaktować się z dostawcami – wystarczy złożenie zamówienia na stronie. Może wydawać się to bez znaczenia, ale unikamy w ten sposób bariery językowej. Poza tym AliExpress obsługuje również śledzenie przesyłek.
Większość dostawców, których oferty znajdziemy na tej platformie znajduje ma swoją siedzibę w Chinach. Z jednej strony oznacza to dla nas niższe ceny, co jest zdecydowanym plusem, ale z kolei z drugiej w wielu przypadkach musimy być przygotowani na długi czas oczekiwania na dostawę. Jeśli prowadziibyście swój magazyn nie byłoby to większym problemem, ale już w przypadku dropshippingu należy na to uważać. W takiej sytuacji najlepiej wcześniej przetestować różnych dostawców. Może nie zawsze się to sprawdzi, ale z pewnością da Wam jakiś zarys, który pozwoli opracować najlepszą ścieżkę realizacji zamówień przez klientów.
eBay
eBay swoją główną siedzibę ma w Kalifornii. Jest przedsiębiorstwem, prowadzącym serwis do aukcji internetowych, które zostało założone przez Pierre’a Omidyara w 1995 roku . Działa w ponad 30 krajach.
W związku z tym, że nie wymaga od nas dużej inwestycji finansowej na start, jest on bardzo atrakcyjnym rynkiem e-commerce dla nowych sprzedawców.
Do zalet, jakie mógłbym wymienić jeśli chodzi o prowadzenie działalności dropshippingowej przy wykorzystaniu eBay’a zaliczam m.in.:
- łatwy start
- niska inwestycja początkowa
- dość łatwa promocja oferowanych produktów
- ruch organiczny za darmo
Jeśli chodzi o koszta założenia sklepu na eBay’u, to konto osobiste będziemy w stanie założyć za darmo, co pokrywa się z wcześniej przeze mnie wspomnianą inwestycją na start.
Jeśli od razu chcemy wprowadzać bardziej rozbudowaną ofertę lub z czasem po prostu zacznie nam się ona rozrastać, powinniśmy przejść na konto sprzedawcy, które jest już płatne ok 8$ na miesiąc (jeśli wykupimy pakiet roczny, zapłacimy znacznie mniej).
Podobnie jak w przypadku innych tego typu platform sprzedażowych, uzyskanie stałego przepływu ruchu na eBay’u nie powinno wymagać wielkiego wysiłku – serwis ten ma ponad 100 milionach odwiedzających miesięcznie.
Ważne jest natomiast dobranie odpowiedniej oferty (mniej konkurencyjnej lub takiej, która po prostu w swojej kategorii będzie najkorzystniejsza cenowo) oraz właściwe jej rozpisanie. Tak jak inne znane Wam platformy strony do prowadzenia sprzedaży online (dropshippingowe lub też nie) eBay posiada też opcję “promowania” – oferty o tym statusie będą wyświetlały się jako pierwsze.
Jeśli chcielibyście zapewnić swojemu sklepowi “płynniejsze procesy” musicie znaleźć potrzebne do tego wtyczki lub narzędzia i być przygotowanym na to, że będzie trzeba za nie zapłacić.
Etsy
Założycielami Etsy są Rob Kalin, Jared Tarbell, Haim Schoppik i Chris Maguireto. Serwis działa na skalę międzynarodową, ale to co różni go od wymienionych przed chwilą platform, to to, że znajdziemy na nim oferty przedmiotów zabytkowych i rzemieślniczych (tworzonych ręcznie). Mogłoby się więc wydawać, że nie będzie to serwis, który przyda nam się przy sprzedaży działającej na zasadzie dropshippingu, a jednak…ma ona swoich zwolenników. Możecie ją rozważyć jeśli chcecie trafić do określonej niszy (takiej, której zależy na unikatowych produktach i w związku z tym też, jest w stanie zapłacić więcej).
Nie jest to więc serwis, dla tych z Was, którzy chcą kupować lub sprzedawać produkty masowe, słabej jakości i o niskiej cenie.
W ostatnich latach, potrzeba unikalności i indywidualności spowodowała wzrost popularności towarów wykonanych ręcznie, przedmiotów vintage i materiałów rzemieślniczych. Dzięki poświęceniu się tym kategoriom, Etsy udało się wyrzeźbić niesamowitą okazję dla dropshipperów sprzedających przedmioty w tych unikalnych niszach.
Kolejną rzeczą, która pozwoliła Etsy zyskać na popularności jest aktywna społeczność – mówię tu między innymi o mediach społecznościowych.
Oberlo
Oberlo jest narzędziem, które stawia na dropshipping. Ułatwia znalezienie wysokiej jakości produktów do sprzedaży poprzez pozyskiwanie dostawców w naszym imieniu. W przeciwieństwie do Etsy znajdziemy tu szeroką gamę przedmiotów, które moglibyśmy sprzedawać.
Aby utrzymać darmowe konto nie możemy mieć do niego przypisane więcej niż 500 produktów. Przy wiekszym asortymencie powinniśmy postawić na opcję Basic (max 10 000 produktów), bądź też Pro (30 000 produktów).
Do plusów zaliczyłbym tutaj:
- Możliwość dostosowywania/personalizacji listy oraz poszczególnych produktów (zdjęcia, opisy itp.)
- Produkty od sprawdzonych dostawców
- Automatyczne aktualizacje dotyczące produktów na stronie.
Przy okazji możemy tutaj liczyć też na całodobowe ssparcie klienta .
Znajdziemy jednak i wady, które w przypadku niektórych działalności e-commerce mogą być znaczące, ponieważ na ten moment Oberlo możemy zintegrować tylko z Shopify i dodatkowo obsługuje tylko pozyskiwanie produktów od dostawców AliExpress.
Shopify
Założycielami Shopify’a są Tobias Lütke, Daniel Weinand, Scott Lake, a główna siedziba firmy mieści się w Ottawie (Kanada). Jest to platforma e-commerce, z której możemy korzystać przy prowadzeniu tradycyjnego sklepu internetowego, ale też decydując się na prowadzenie sprzedaży w formie dropshippingu. Możliwość tę zyskujemy w momencie, gdy wykorzystujemy integracje, które posiada Shopify (chociażby przed chwilą omawiane przeze mnie Oberlo).
Samo konto jesteście w stanie założyć za darmo. Gdy już to zrobicie powinniście otrzymać dostęp do aplikacji dropshippingowych i mieć wgląd do różnych ofert hurtowni, dostawców itd.
To czy nasze oferty będą cieszyły się dużą ilością odwiedzin jest już zależne od nas. Co prawda platforma posiada pewne wbudowane już narzędzia marketingowe, które będą nam w stanie w tym pomóc, ale wciąż leży to uż w naszych rękach.
Co do zarządzania swoimi kontem, to myślę, że warto zwrócić uwagę na to, że pulpit nawigacyjny Shopify’a automatycznie śledzi, skąd przychodzą klienci, więc jeśli korzystając z tych danych dokonamy pewnej analizy, będziemy mogli ustalić, na których lokalizacjach warto się skupić, tak aby otrzymywać najlepsze wyniki.
Jeśli chodzi o model pomocy/wsparcia technicznego, to jest to chat i mail.
Jeśli chcecie jak działa platforma możecie ją przetestować przez dwa tygodnie. Po tym czasie należy już wybrać jeden z oferowanych planów. Wersja Basic to +/- 30$/miesiąc, ale za wyższe zapłacimy ok. 80 lub nawet 300 $ miesięcznie. Polecam też dokładnie sprawdzić cennik, ponieważ Shopify posiada zarówno opłaty miesięczne, jak i te transakcyjne za każde zrealizowane zamówienie.
Jeśli chodzi o jeszcze jeden minus, na który zwróciłem uwagę, to to, że strona kasy nie jest konfigurowalna.
Spocket
Spocket to już kolejne narzędzie, które może pomóc prowadzeniu sprzedaży dropshippingowej. Możemy działać na nim zarówno na rynku amerykańskim, jak i europejskim, a wysyłka i jej dostarczenie powinno być znacznie szybsze niż to z platform, które swoich dostawców mają przede wszystkim w Azji.
Korzystając z tej platformy możemy sortować produkty według kraju, co ułatwia znalezienie tych, które są zlokalizowane najbliżej.
Na początku konto założymy za darmo możemy zrobić research i zapoznać się z bazą produktów. W momencie, gdy będziemy chcieli już ruszyć ze sprzedażą, należy wybrać jeden z planów. Nie jest to najtańsza oferta – powiedziałbym, że jest jednak dość porównywalna do pozostałych.
Plan Starter, to 25 produktów z nieograniczoną ilością zamówień. Zapłacimy za niego ok. 25$. Uaktualnienie do Pro wyniesie mniej więcej 50 $ miesięcznie (250 produktów) i da nam też możliwość markowego fakturowania. Jest jeszcze plan Empire, który odblokowuje nieograniczoną liczbę produktów za +/- 100 $ miesięcznie.
Worldwide Brands
Platfrma Worldwide Brands powstała w 1999 r.. Została założona przez Chrisa Malty’ego. Jak sami widzicie wygląd strony nie powala, ale to już sobie pominiemy. Za 299 $ jesteśmy w stanie otrzymać dożywotnią subskrypcję bazy danych hurtowników i dostawców działających na zasadzie dropshippingu. Zdaję sobie sprawę, że taka kwota nie jest niska, ale jeśli ktoś z Was faktycznie planowałby prowadzenie swojej działalności przez dłuższy czas, a nie jest jeszcze gotowy na założenie własnej strony www, to w przeliczeniu chociażby na 1-2 lata, ta cena wydaje się dość korzystana.
Jeśli chodzi o asortyment to jest on bardzo zróżnicowany – elektronika, ubrania i akcesoria, literatura itp.
Baza danych regularnie aktualizowana i dla większości powinna być raczej łatwa do przeszukiwania, a następnie filtrowania wyników. Możemy tam zobaczyć też rekordy poszczególnych dostawców.
Wholesale2b
Wholesale2B jest przede wszystkim narzędziem do zarządzania sklepami działającymi na zasadzie dropshippingu. Swoją siedzibę mają w Nevadzie. Jak podają, oferują oni ponad 1 milion produktów i mają +/- 100 dostawców.
Po zarejestrowaniu (za darmo) platforma daje dostęp do rozbudowanego katalogu produktów oraz umożliwia korzystanie z narzędzi potrzebnych do przetwarzania zamówień. Za duży plus uważam to, że ta platforma nie obciąża nas kosztami, dopóki nie zaczniemy prowadzić swojej sprzedaży w formie dropshippingu.
Korzystając z Wholesale2b możecie sprzedawać produkty m.in. na:
- eBay
- Amazon
- Shopify
- Magento
Poza tym możemy też skorzystać ze sprzedaży bezpośrednio z Wholesale2b.
Jeśli nie chcemy zajmować się samodzielnie obsługą zamówień możemy wykupić w platformie opcje, w tórej to oni robią to za nas.
Megagoods
Megagoods jest platformą, która specjalizuje się dystrybucją elektroniki użytkowej. Głowna siedziba znajduje się w Kalifornii.
Narzędzie nie służy do prowadzenia sprzedaży, a raczej do dystrybucji. Firma posiada własne zaplecze magazynowe, dzięki czemu te osoby, które zdecydowałyby się na korzystanie z Megagoods, nie musiałyby martwić się o wysyłkę i zarządzanie zapasami.
Ten wybór jest bardziej polecany w momencie, gdy decydujemy się na prowadzenie sprzedaży na większą skalę (rynek USA). Narzędzie to nie obsługuje integracji z platformami eCommerce, co oznacza, że cały proces realizacji obsługujemy na własną rękę.
Jak penie zauważyliście od interface’u Megagoods rónież nie bije świeżością.
Koszt za wykupienie konta na tej platformie nie przekracza 20 $/ miesięcznie.
Podsumuję jeszcze plusy i minusy.
Plusy:
- Dobry dla dropshippingu konsumenckich towarów elektronicznych w USA.
- Zarządzanie zapasami dzięki swoim lokalnym magazynom.
- Produkty mogą być wysyłane do klientów w USA w mniej niż tydzień.
Wady:
- Ograniczona oferta produktów (ograniczone kategorie)
- Dostawy tylko w obrębie USA. – jeśli nie znamy tego rynku lub po prostu nie chcieliśmy wychodzić poza rynek europejski, to ten argumen zapewne przeważył szalę.
- Proces realizacji zamówienia należy obsługiwać samodzielnie
Którą opcję wybrać?
Nie ma jednej platformy eCommerce, która pasuje do każdej niszy dropshippingowej. To, co działa najlepiej dla innych, może nie pasować do twoich pomysłów biznesowych i wymagań, więc ważne jest, abyś zbadał wszystkie potencjalne platformy eCommerce dla dropshippingu z naszej listy, aby znaleźć najbardziej odpowiednie rozwiązanie. Możesz użyć tych poniższych pytań jako przewodnika do znalezienia rozwiązania dropshippingu swoich marzeń:
- Jak dobre są Wasze umiejętności techniczne związane z działaniem tego typu platform
- Czy możecie sobie pozwolić na zatrudnienie programisty, który pomógłby w procesie konfiguracji sklepu
- Jaki budżet chcecie przeznaczyć na zakładanie e-sklepu
- Na jaką skalę liczycie i czy planujecie rozbudowywać swoją działalność
- Na jakim obszarze planujemy prowadzić swój sklep dropshippingowy
To tylko podstawowe kwestie. Dobrze będzie jeśli dodacie do nich również te swoje, bardziej spersonalizowane.
Platformy, które można wykorzystać w dropshippingu
Platform, które można wykorzystać do prowadzenia sprzedaży w sieci, jest na rynku naprawdę sporo. Z jednej strony jest to ogromny plus, ponieważ mamy znacznie większy wybór, ale z kolei z drugiej niektórzy mogą poczuć się zagubieni i nie wiedzieć na co postawić. Mam więc nadzieję, że tym materiałem udało mi się, chociaż w niewielkim stopniu przybliżyć Wam ciekawe oferty platform umożliwiających sprzedaż na zasadzie dropshippingu. Jeśli chcecie dowiedzieć się o tej formie biznesu trochę więcej, to zapraszam do mojego artykułu, w którym omówiłem go dość dokładnie.
Wciąż zachęcam też do rozważenia stworzenia sklepu na bazie własnej strony internetowej, ponieważ dzięki temu będziecie mieli nad wszystkim znacznie większą kontrolę. Możecie ją zakodować lub skorzystać z kreatora stron www.
Powodzenia!