Kreatory stron www pozwalają stworzyć ładną i dobrze działającą stronę internetową. Nie potrzeba do tego umiejętności programowania – wystarczy dobry pomysł! Takie narzędzia wybiera coraz więcej osób. W końcu wiele osób potrzebuje przejrzystej strony internetowej, a nie chce zlecać jej programistom.

Żeby pomóc znaleźć najlepsze narzędzie porównaliśmy dwa najpopularniejsze kreatory stron WWW w Polsce – Wix i WebWave. Zobacz, który spełni Twoje oczekiwania!

W końcu alternatywa dla Wix i WordPressa jest dostępna, i co najlepsze – pochodzi z polskiego podwórka ;).

 

Czym jest Wix, a czym jest Webwave?

Webwave (przeczytaj recenzję) i Wix (przeczytaj recenzję) to dwa najpopularniejsze kreatory stron WWW w Polsce. Do tego można je poznać za darmo, ale żeby poznać ich pełen potencjał trzeba przyjrzeć się abonamentom płatnym. Dopiero wtedy widać różnice między jednym a drugim narzędziem.

Oba kreatory stron www powstały z myślą o osobach, które potrzebują strony internetowej. Wśród nich można wyliczyć małych przedsiębiorców, freelancerów czy organizacje pozarządowe.

Różnią się jednak one, jeśli chodzi o mniej oczywiste możliwości. Zrobienie większej strony na Wix-ie jest trudne, bo już przy kilkunastu podstronach projekt zaczyna zwyczajnie mulić.

W WebWave nie zauważyłem czegoś takiego nawet przy większej skali, chociaż użytkownicy mający wielkie (kilkaset podstron) strony wspominają, że publikacja trwa dłużej. Ale nie oszukujmy się – jeśli kilkanaście stron to dla kreatora problem, to jest to istotna informacja.

Dobrze pamiętać, że Wix ma kilka planów taryfowych (od kilkunastu złotych w górę), które bardzo różnią się od siebie. WebWave ma tylko dwa plany: darmowy i płatny. Co istotne – w Wix cena wpływa na możliwości kreatora. W WebWave – kreator działa bez zmian i oferuje te same możliwości w obu wersjach.

 

Kreatory stron www Wix i WebWave – plany darmowe

Oba kreatory stron www oferują plany darmowe, które pozwalają na sprawdzenie, jak działa to narzędzie. Dzięki temu można wszystko przetestować i wyrobić sobie zdanie. Oraz zbudować w pełni funkcjonalną stronę. Absolutnie za darmo.

Stworzoną stronę można bez kłopotu (ani opłat!) opublikować w internecie. Wprawdzie adres www jest generowany automatycznie, ale taką stronę możemy pokazać znajomym lub zostawić w tej formie, żeby służyła małej społeczności (na przykład szkole).

Strony stworzone w obu kreatorach mogą być dostosowane do potrzeb telefonów, ale tylko WebWave pozwala stworzyć w pełni responsywną stronę (więcej widoków – 4 vs 3 – i możliwość edycji breaking pointów).

Plany darmowe pozwalają przekonać się, czy to narzędzie dla nas. Mają oczywiście kilka wad.

Darmowe strony stworzone w WebWave i Wix-ie mają reklamy w formie ramek. Informują one, że tę witrynę stworzono w konkretnym kreatorze. Nie masz też dużego wpływu na adres strony: w WebWave to losowy ciąg liter i cyfr, w Wix-ie adres opiera się o nazwę użytkownika.

Dochodzi jeszcze kwestia dostępnej przestrzeni na serwerze (czyli miejsca na pliki i dane) i przepustowości (czyli ile danych może przesłać strona). W WebWave każda witryna (również darmowa) ma nielimitowaną przestrzeń dyskową i transfer. Wix zakłada ograniczenia – po 500 MB przestrzeni dyskowej i przepustowości. Wbrew pozorom to niewiele, zwłaszcza jeśli zależy Ci na zrobieniu strony i dodaniu nowych funkcjonalności do gotowej strony.

Jeśli potrzebujesz pomocy podczas pracy używając kreatory stron www, to możesz liczyć na pomoc. Wix określa ją jako „standard”, a WebWave oferuje wszystkim użytkownikom pomoc premium i czat – również w planie darmowym.

Do tego baza wiedzy w WebWave jest obszerna i w całości po polsku. W Wix  jest bardzo dużo materiałów, ale niestety po angielsku.

 

Ile kosztuje WebWave i czy to się opłaca?

Drugi z planów taryfowych otwiera wszystkie funkcjonalności, które ma do zaoferowania WebWave. Czyli wszystko, co daje plan darmowy (przejrzysty interfejs, responsywną stronę i brak limitów transferu oraz przestrzeni dyskowej) i o wiele więcej.

Kosz miesięcznego abonamentu to 25 złotych. W zamian masz nielimitowaną ilość skrzynek mailowych, własną domenę, darmowy certyfikat SSL i… wiele, wiele więcej. Dodatkowo cena abonamentu jest gwarantowana ani nie mają na nią wpływu kursy walut, bo WebWave tworzony jest w Polsce.

 

https://lh4.googleusercontent.com/2uj4-Amw5k9pFH_7-3PoxjdlUnNwBw0b5FssDXCrPHL3Wb63l3LALoMLXOuwPmyi1JJsECrHQZmDTQNHoaHLnY8MHE4DY4RBMMoKOhSJ94xXUqk3hFrnBOG_HQHWqcOAUmpDkoYM

Ile kosztuje Wix i czy się opłaca?

Wix oferuje w tej chwili 5 płatnych planów. Najtańszy umożliwia w praktyce podpięcie domeny. Im droższy abonament, tym użytkownik ma więcej możliwości i lepsze wsparcie techniczne. Ceny nie zmieniły się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ale to wcale nie oznacza, że wahania ceny dolara nie wpłyną na cenę usług w przyszłości.

Za 17,08 zł miesięcznie użytkownik otrzymuje 1 GB transferu miesięcznie, 500 MB miejsca na dysku oraz możliwość podpięcia zewnętrznej domeny internetowej. Opłacenie tego abonamentu nie sprawi jednak, że znikną reklamy, a domenę trzeba wykupić osobno.

Dopiero drugi abonament (Combo; 34,58zł miesięcznie) pozwala ukryć reklamy Wix-a. Użytkownik uzyskuje domenę w cenie oraz kupon na reklamy Google Ads. W tej opcji limit miesięcznego transferu wynosi 2 GB, a miejsce na dysku 3 GB. Nielimitowany transfer danych jest dostępny po opłaceniu pakietu Unlimited (52 zł). W tej ofercie jest też 10 GB przestrzeni dyskowej.

 

Kolejne plany dedykowane są firmom. Pakiet eCommerce (67,74 zł) pozwala odpalić na stronie sklep internetowy. W planie VIP (104,41 zł) jest też możliwość tworzenia 10 kampanii newsletterowych/e-mailowych miesięcznie.

Co ważne – nie masz w ramach żadnego z pakietów Wix poczty e-mail. To dodatkowy koszt, który musisz doliczyć.

 

webwave czy wix - kreatory stron www wix

 

 

Kreatory stron www – relacja ceny i jakości

Szybkie porównanie obu ofert pozwala stwierdzić jedno: to, co WebWave oferuje za 25 złotych, Wix udostępnia za dwa razy więcej.

Wix nie udostępnia kont mailowych. Oznacza to, że korzystając z WebWave – poza responsywną stroną, można zyskać też infrastrukturę mailową dla całej, nawet dużej firmy. Żeby podpiąć maila pod domenę w Wix-ie trzeba wykupić usługi u innych dostawców.

WebWave oferuje responsywne szablony i możliwość stworzenia w pełni responsywnych stron, podczas gdy Wix obsługuje smartfony i tablety przez wersję mobilną. Oznacza to, że witryny stworzone w Webwave będą wyświetlały się na wszystkich urządzeniach, a te przygotowane w Wix’ie mogą sprawiać kłopoty.

 

Nie oszukujmy się – relacja ceny do jakości obu produktów pokazuje jasno, że WebWave oferuje znacznie więcej. Na pierwszy rzut oka to Wix wydaje się przyjaźniejszy, jednak znalezienie w nim większości potrzebnych funkcji jest trudne. WebWave pozwala korzystać z niemal wszystkich narzędzi bez przeklikiwania się przez kolejne menu. To naprawdę dobra alternatywa dla WordPressa i Wix-a.

Ale to wszystko tylko suche dane. Pozostaje kwestia tego czego potrzebujesz do stworzenia swojej strony. Najważniejsze ceny obu produktów znajdziesz w tabelce poniżej.

 

WebWave WIX
Plan Darmowy Hosting Darmowy Connect Domain Combo Unlimited eCommerce VIP
Cena / miesiąc 0 zł 25 zł 0 17,08 zł 34,58 zł 52 zł 67,74 zł 104,41 zł
Przepustowość no limit no limit 1 GB 1 GB 2 GB no limit no limit no limit
Hosting no limit no limit 500 MB 500 MB 3 GB 10 GB 20 GB 20 GB
Domena losowa własna brak własna własna własna własna własna
Pomoc premium premium normal premium premium premium premium premium
Reklamy tak nie tak tak nie nie nie nie
Własny Favicon tak tak nie nie tak tak tak tak
Kupon na reklamy nie nie nie nie tak tak tak tak
Dodatkowe aplikacje nie tak nie nie tak tak tak tak
E-mail marketing nie nie nie nie nie nie nie tak
Dostęp do konsultacji nie tak nie nie nie nie nie tak
SSL tak tak nie nie tak tak tak tak
Adres e-mail brak no limit brak brak brak brak brak brak
Bank zdjęć tak tak tak tak tak tak tak tak
RWD tak tak tylko mobile tylko mobile tylko mobile tylko mobile tylko mobile tylko mobile