Linki to jeden z ważnych elementów strony www. Są szczególnie istotne dla pozycjonowania SEO. Źle działające linki mogą sprawić, że znacząco spadniemy w wynikach wyszukiwania Google, a przez to stracimy potencjalnych odbiorców. Mają też niebagatelne znaczenie dla użytkowników. Pozwalają im na łatwiejsza nawigację na stronie i sprawiają, że spędzają oni więcej czasu na naszej witrynie. 

Niestety, nie wszystkie strony www dbają o linkowanie w należyty sposób. Codziennie spotykam wiele witryn, które mają problem z odnośnikami W dzisiejszym artykule opiszę najczęściej powtarzające się błędy w planowaniu i odpowiem na pytanie jak je naprawić.

Błąd 1: Niedziałające linki wewnętrzne

To wydawałoby się oczywisty błąd, jednak jest dosyć powszechny. W tym wypadku problem dotyczy podstron w Twojej domenie. Kiedy użytkownik kliknie w link, ten przenosi go na niedziałająca stronę.

Jak to naprawić?

Sprawdź czy adres URL strony docelowej jest wpisany poprawnie. Jeśli nie, popraw go. W przypadku gdy po kliknięciu w link pojawia się komunikat o błędzie, usuń odnośnik i zastąp go działającym

Błąd 2: Niedziałające linki zewnętrzne

To problem podobny do opisanego powyżej. W tym wypadku mamy jednak do czynienia z niewłaściwie funkcjonującymi linkami prowadzącymi do stron zewnętrznych. 

Jak to naprawić?

Tak jak w przypadku linków wewnętrznych – najpierw sprawdź czy URL jest wpisany poprawnie. Jeśli na stronie wyświetla się komunikat o błędzie, podmień adres w linku na prowadzący do działającej strony. Możesz też skonsultować się z właścicielem witryny i poprosić go o usunięcie problemu. 

Błąd 3: Zbyt wiele linków na stronie

Strona na której aż roi się od odnośników wygląda na spam. W dodatku jest mało czytelna i utrudnia użytkownikom nawigację. 

Jak to naprawić?

To banalnie proste – wystarczy usunąć część linków. Ważne żeby pozostawić te, które faktycznie przydadzą się użytkownikom. 

Błąd 4: “opuszczone” podstrony

Chodzi o takie podstrony, do których nie prowadzą żadne linki wewnętrzne. Najczęściej nie ma na nich treści istotnych dla użytkownika. Z tego właśnie względu są pomijane. W wielu przypadkach zdarza się jednak, że strony , na których znajdują się przydatne informacje również nie mają linkowania. Wtedy mamy do czynienia z błędem.

Jak to naprawić?

Przejrzyj jeszcze raz wszystkie strony, do których nie prowadzą lin ki wewnętrzne. Jeśli znajdują się na nich wartościowe treści – dodaj odpowiednie odnośniki. 

Błąd 5: strony, do których prowadzi tylko jeden link wewnętrzny

Sytuacja jest podobna jak opisana powyżej. Im większa liczba linków prowadzących na podstronę, tym bardziej jest ona widoczna dla użytkowników i robotów Google. Jeśli zależy nam na dobrej pozycji danej podstrony, zadbajmy o to, by prowadziło do niej przynajmniej kilka linków. 

Jak to naprawić?

Wystarczy dodać w witrynie linki prowadzące do danej podstrony. Spowoduje to zwiększenie ruchu i zwróci uwagę algorytmów wyszukiwarki. 

Jak widać, błędy w lajkowaniu, które źle wpływają na pozycję strony w SEO i jej odbiór przez użytkowników można łatwo naprawić. Warto się tym zająć, żeby poprawić indeksowanie witryny w Google i poprawić jej funkcjonowanie.