Bezpieczna strona w 6 krokach
Bezpieczna strona-to pojęcie, które wykorzystuje niezwykle często. Zdarza się nawet, że w swoich artykułach traktuje to czasem jako niezbędną funkcję kreatora.
Pora więc trochę sobie powiedzieć o tym co sprawia, że nasza witryna www jest bezpieczna, czyli jakie czynniki umożliwiają nam jej ochronę przed atakami ze źródeł zewnętrznych…i nie tylko.
Oczywiście jako pierwsze do głowy przychodzą nam zapewne programy antywirusowe, ale one będą lepszym rozwiązaniem jeśli mówimy o ochronie naszego komputera lub samej wyszukiwarki. Bezpieczeństwo strony internetowej jest zależne od czegoś innego.
Na co więc warto zwrócić uwagę, aby strona była bezpieczna?
O tym właśnie chcę powiedzieć w dzisiejszym artykule. Myślę, że może się to Wam przydać zarówno w przypadku gdy chcecie znaleźć odpowiedni kreator, z korzystną do zaprojektowania strony ofertą…jak i w sytuacji gdy wykonujecie ją samodzielnie za pomocą kodowania albo zlecacie jej zaprojektowanie specjaliście i chcecie po prostu wiedzieć co dalej.
Jeśli mówimy o zapewnieniu bezpieczeństwa platformie www, to nasze motywy nie powinny być wyłącznie nastawione na samą ochronę przed hakerami i utratą danych na stronie, co również na zabezpieczeniu samego użytkownika i jego danych osobowych.
Certyfikat SSL czyli klucz do bezpiecznej strony
W języku polskim możemy spotkać się jeszcze z nazwą certyfikat klucza publicznego.
Pojęcie to określa protokół sieciowy. Na ten moment stanowi on już standard szyfrowania danych w Internecie. To właśnie dzięki niemu nawiązywanie połączenia pomiędzy przeglądarką, a serwerem, na którym umieszczona jest witryna, nie stanowi zagrożenia. Informacjom przesyłanym pomiędzy tymi dwoma “punktami” nie powinna grozić utrata ich poufności.
Jest to bardzo istotne, ponieważ do internetu przenosi się coraz więcej usług. Nie mówię tutaj już tylko i wyłącznie o sklepach online, w których podczas składania zamówień podajemy swoje dane, ale też o samych kontach bankowych, na których bardzo wiele osób przechowuje większość swoich funduszy.
Nie ma też co ukrywać, że wejście w życie RODO przyczyniło się do tego, że SSL jest standardem.
Co ciekawe strony nieposiadające certyfikatu będą wyświetlane przez Google jako niebezpieczne. Jeśli więc jesteśmy posiadaczami własnej platformy, to z pewnością należy w niego zainwestować lub po prostu wybrać ofertę, w której dostaniemy go w pakiecie.
Bezpieczna strona, a silne hasło
Silne hasło powinniśmy mieć zawsze i wszędzie. Niezależnie czy mówimy tu o samym komputerze, czy o stronie internetowej. Nawet nasze social media powinny być dobrze zabezpieczone, ponieważ jeśli trafimy na zawziętego hakera, to będzie on mógł przedrzeć się z jednego miejsca do drugiego.
Często tworzymy hasła, które są banalne i łatwe do odgadnięcia dla znających nas osób. Jeszcze gorzej jest w przypadku gdy nasze “zabezpieczania” to np. 12345. Jest to jedno z najpopularniejszych haseł, jakie istnieje. Aby było ono silne warto stosować duże i małe litery, znaki oraz cyfry.
Warto mieć świadomość, że jeśli pozwolimy na włamanie się na naszą witrynę, to narazimy tym samym nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale również naszych odbiorców.
Kopie zapasowe
Myślę, że wiecie, o co mi chodzi. Mam nadzieję, że nigdy nie doświadczyliście utraty wszystkich swoich danych/ materiałów. Niestety zdaje sobie sprawę, że jednak prawdopodobnie wiele osób nie odzyskało, chociażby swojego wypracowania, nad którym pracowali długi czas. Często mogło być to spowodowane chwilowym brakiem prądu, sieci lub zacięciem się programu. Przed fatalnymi skutkami mogło nas uchronić zapisanie aktualnych treści i stworzenie ich kopii.
Tak też jest w przypadku stron internetowych.
Jeśli naszej platformie nie są zapewnione kopie zapasowe to w momencie gdy nagle coś się stanie np. z systemem, na którym się znajduje, to możemy stracić wszystko to, co na niej było.
Takie kopie możemy wykonywać też samodzielnie, ale według mnie nie jest to zbyt wygodne. Trzeba też wiedzieć jak to zrobić. Lepiej więc postawić na specjalistów.
Tak jak jest w przypadku oferty WebWave, w którym kopie zapasowe strony, przechowywane są przez 30 dni.
Bieżąca aktualizacja
Aktualizacja programów, na których działamy, jest również niezwykle istotna. Dzięki temu jesteśmy na bieżąco z nowymi udoskonaleniami, jakie zostały wprowadzone, a to nie wszystko. Zdarza się, że w programie znajdują się jakieś błędy- można powiedzieć, że to normalne. Najważniejsze jest to, aby je wykryć i wyeliminować.
W przypadku gdy nie zapewnimy sobie bieżącej aktualizacji narzędzi, za pomocą których działa nasza strona to pozbawiamy się możliwości wyeliminowania u nas tych nieprawidłowości. To zrozumiałe, że nie zawsze wiemy kiedy należy dokonać update’u.
Zazwyczaj jednak otrzymujemy informacje, że powinniśmy to zrobić lub ta czynność wykonywana jest bez potrzeby naszego zaangażowania.
Stała obserwacja strony
Tak jak w niemalże każdym przypadku możemy tu postawić na samodzielną obserwację lub skorzystanie z oferty specjalistów. Możemy też postawić na kompromis i działać na automatycznych monitoringach. W tym przypadku jednak i tak potrzebna jest nasza ingerencja i ogólne kontrolowanie poprawności działania programu, który wykorzystujemy.
Dlaczego jednak nasza strona powinna być monitorowana?
Odpowiedź jest banalnie prosta. Dzięki temu dajemy możliwość wykrycia błędnego działania naszej strony niemalże natychmiastowo. To samo tyczy się ataków na nią. Przez to, że zawsze ktoś ma na nią oko, możemy wykryć próby włamania i zatrzymać je, zanim spowodują szkody.
Sprawdzony hosting
Z pozoru może się nam wydawać, że hosting nie ma aż tak dużego wpływu na bezpieczeństwo strony….a jednak.
Pamiętaj, aby wybrać ofertę, która będzie korzystna również w następnych latach jej użytkowania. Oferty promocyjne na pierwszy rok są zawsze warte uwagi, ale nie powinny działać na niekorzyść w przypadku dłuższego czasu.
Jak wspominałem już w jednym z artykułów, możemy zdecydować się na hosting współdzielony, który będzie tańszy, ale też tym samym mniej sprawny i na dodatek najmniej bezpieczny.
Jeśli to właśnie bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie własny hosting- prywatny serwer. Nie ma jednak co ukrywać, że nie będzie to tania inwestycja, więc w przypadku mniejszych budżetów, którym wciąż zależy na zapewnieniu ochrony witryny internetowej najlepiej po prostu postawić na hosting od sprawdzonego źródła– czy to bezpośredni dystrybutor czy chociażby firma, która go udostępnia.
Na to, aby strona www mogła być określona mianem bezpiecznej, składa się wiele czynników. Warto zadbać o jak najwięcej z nich, aby zachować jak najwyższy poziom ochrony.
Internet to źródło wielu informacji, udogodnień, które przyspieszają nasze codzienne czynności, ale niestety może nieść też za sobą pewne zagrożenia. Nie powinno to jednak demotywować nas do korzystania z niego- szczególnie jeśli spełnimy warunki poprawnego funkcjonowania platform internetowych oraz innych narzędzi z tym powiązanych.
Jeśli faktycznie nie chcecie sobie na co dzień zajmować takimi rzeczami głowy, to polecam Wam wybrać kreator (albo firmę/ freelancera), który zapewni to wszystko w pakiecie.